Zaujímavosti

Aktuality, zaujímavosti, odkazy, pripomienky, želania a sťažnosti, bazár
Vladis
Dátum registrácie: Pi Feb 10, 2017 1:58 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zaujímavosti

Príspevok od užívateľa Vladis » Pi Jún 09, 2017 11:24 am

Nemecka munícia v obci Moravské Lieskové.
http://www.teraz.sk/regiony/policia-mor ... lanok.html
Obrázok
Letka_13/Vladis

Užívateľov profilový obrázok
Indy
Dátum registrácie: Št Feb 09, 2017 12:00 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Indy » So Aug 12, 2017 8:02 pm

http://technet.idnes.cz/letov-s-16-dalk ... enstvi_erp

Zde se dalo doslova aplikovat rčení, že jsou v rejži.

Letov S-16 bolo nenapadne, ale skvele lietadlo.
Letka_13/Indy

Algy
Dátum registrácie: St Feb 08, 2017 4:21 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Algy » Ut Sep 19, 2017 4:00 pm

Nájdenie vraku nemeckej ponorky z WWI.

http://www.ta3.com/clanok/1112987/ponor ... nikov.html
Letka_13/Algy

Algy
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Algy » So Jan 05, 2019 3:16 pm

Pre fanúšikov polárnych výprav... fotografie z epedície Roberta Falcona Scotta na južný pól...

https://mashable.com/2017/01/29/terra-n ... aGmTHFDmqC
Letka_13/Algy

veikso
Dátum registrácie: Po Apr 10, 2017 8:15 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa veikso » So Jan 05, 2019 5:36 pm

Fanoušek nejsem, ale fotky jsou krásné.
To musí bavit!

Algy
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Algy » So Jan 05, 2019 8:19 pm

veikso napísal:
So Jan 05, 2019 5:36 pm
Fanoušek nejsem, ale fotky jsou krásné.
jj...tie fotky sú úplne perfektné...
Letka_13/Algy

Robo.
Dátum registrácie: Št Feb 09, 2017 7:46 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Robo. » Ne Jan 06, 2019 12:33 pm

Uzasne. O tejto expedicii a pretekoch s Amundsenom som cital viacero knih, ale niektore fotky su zda sa uplne nove. Krasa.

Velmi smutna expedicia, zaujala ma najma fotka Lawrencea Oatesa, ktory je pre mna uplnym hrdinom - na ceste spat v zlom stave (omrzliny a gangrena) mu bolo zrejme, ze je len na pritaz ostatnym a znizuje celkove sance na ich prezitie. Tak sa postavil a prehlasil, ze sa ide prejst von, a ze sa mozno zdrzi trosku dlhsie. Vonku zurila strasna fujavica, obetoval sa.

Algy
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Algy » Ne Jan 06, 2019 12:52 pm

...áno... dostal som sa k tým fotkám po tom, čo som pozeral dokument o Scottovi a Amundsenovi...len neviem, kde to už bolo. Herbert Ponting údajme nasnímal cez 1000 negatívov, ktoré sa všetky v poriadku dostali domov. A spomínaný Lawrence Oates bol pravdepodobne skutočne hrdinom, ktorý sa dobrovoľne obetoval, ale z jeho korenšpondencie nakoniec vyplývalo, že Scott viedol výpravu otrasným spôsobom a absolútne neovládal základné znalosti potrebné na prežitie. Sibírske poníky boli v skutočnosti už staré a to najlepšie mali dávno za sebou keď ich tam doviezli. Toto všetko sa však dostalo na svetlo sveta až po nástupe "Železnej Margarétky" , kedy údajne potrebovali vysvetliť, že nie všetko bolo také nádherné ako sa rozprávalo. Rozpútal to jeden historik, ktorý sa spojil zo značnou časťou potomkov účastníkov výpravy a dostal sa k ich listom. Dokonca zašiel tak ďaleko, že tvrdil, že je možné, že v posledných dňoch pred smrťou v stane, Scott ostatných členov psychologicky naviedol k tomu, že ak sa dostanú domov budú stále už len tí "druhí" , ale že ak zahynú v pustatine, stanú sa nesmrteľnými. Ťažko povedať.... v každom prípade to boli úžasní ľudia...

....myslím, že je to tento dokument, len som ho zatiaľ nenašiel online...

https://www.csfd.cz/film/458564-amundse ... t/prehled/
Letka_13/Algy

Robo.
Dátum registrácie: Št Feb 09, 2017 7:46 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Robo. » Ne Jan 06, 2019 2:18 pm

Zase, tento historik to zase posuval do opacneho extremu. Scottova vyprava a jeho dennik boli doma v UK doslova az velebeni. Velku ulohu ta hrala aj taka ta Britska nadutost. Pravda bude asi niekde v strede... tuto jeho knizku som cital a bol dost jednostranny, miestami vyslovene hnusny a vela veci si domyslal, resp. vyberal take fakty z korespondencie, ktore sa mu hodili. Ale bola to ista protivaha k nekritickemu zboznovaniu Scotta ako hrdinu bez chyby.

Okrem ponikov tam mali aj taky sibnuty traktor od nejakeho francuzskeho vynalazcu. Tiez sa pokazil hned na zaciatku. Pre mna celkom zaujimave ako sa snazili vyuzit vsetky dostupne technologie. S ohladom na vybavenie a vobec moznosti, co vtedy mali presne ako pises - uzasni ludia bez ohladu na vsetko.

Amundsen zase zil 2 zimy medzi Inuitmi (daco ako Juro Vanovcan) a naucil sa od nich vsetko potrebne vratane jazyka. Briti vyzeraju na fotkach trosku ako vojaci, mali aj taky druh velenia. Nori vyzerali ako Eskimaci a boli skor ako sportova vyprava. Uplne iny pristup. Briti nestroskotali ani tak na veleni ako na serii smolnych udalosti, ktore sa mohli stat komukolvek. Ja som sa v duchu smial na ich arogancii a nadutosti, ako sa tvarili, ze s Normi nepretekaju a par tyzdnov este pokracovali vo fotkach a tzv. vedeckom vyskume. Toto sa im trosku vypomstilo, ale je to take velmi typicky Britske. Ako aj ich sialena odvaha na druhej strane. S! Amundsen bol tiez divny chlapik, to aby sa nemyslelo, ze drzim ktorejkolvek strane.

Vidim, ze mame dalsi spolocny zaujem, akurat ja som ovela menej otuzily ako ty, takze mne je zima, ked sa na take fotky len pozeram :lol:

Paradny pribeh, nesmie sa nan zabudnut.

Magot
Dátum registrácie: St Apr 12, 2017 7:34 am
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Magot » Št Jan 10, 2019 9:25 pm

to chtěli jet britové na traktoru na jižní pól? :)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní