TAW (Tactical Air War)

Robo.
Dátum registrácie: Št Feb 09, 2017 7:46 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: TAW (Tactical Air War)

Príspevok od užívateľa Robo. » St Aug 07, 2019 3:30 pm

Fiha, fakt krasne obrazky. Ti nasi Emilkovia su nadherni.

Ja som sa nechcel obtriet, to Algy ma naviedol. Som zrejme ten horny Jing, kedze po utoku som tocil hned lavu smerom ku vam. Teba som veru absolutne nevidel, len mi zrazu ochabla vrtulka. Nebolo mi vtedy vsetko jedno... :lol:

Pri tom tvojom incidente so smerovkou som ti mrkal na 6-tku, videl som to v priamom prenose - buchla o teba a vyprodukovala na tebe taky ten vybuch ako od granatu. To su tie povestne sovietske obranne smerovky s integrovanou nalozou, tam nezmozes nic...

Užívateľov profilový obrázok
Kami
Dátum registrácie: St Dec 19, 2018 11:48 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Kami » Ne Aug 11, 2019 11:12 pm

Nedá mi to, musím to ešte teraz napísať. Nedeľňajší polet na TAW v zložení Toci, Vladis, Kami, Robo, Indy:

Zostrelili sme 11 nepriateľských lietadiel bez straty jediného nášho!

Zajtra z toho musím spraviť video, to keď uvidíte čo sa diali za veci... 8-)

Indy
Dátum registrácie: Št Feb 09, 2017 12:00 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Indy » Po Aug 12, 2019 7:02 am

Gratulujem chlapci. Ja som vam s tym velmi nepomohol. Sturmovik, na ktoreho sme sa spustili, nam po chaose s ratou usiel a ja som musel ist sadnut, bo uz hladne oko svietilo. A nad vlakom (kde som dufal, ze niekto na koniec mapy prileti) sa nic neudialo.
Letka_13/Indy

Vladis
Dátum registrácie: Pi Feb 10, 2017 1:58 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Vladis » Po Aug 12, 2019 7:12 am

Indy každá pomoc je pomoc stačí že si tam bol a hlásil kontakty....aj ja som doteraz lietal bez zostrelu😁
Mne sa včerajší polet takisto páčil konečne zostrel....a že naša letka neprišla ani o jeden stroj...super práca chlapci!
Letka_13/Vladis

Robo.
Dátum registrácie: Št Feb 09, 2017 7:46 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Robo. » Po Aug 12, 2019 12:12 pm

Indy ved toho sturma si zbadal super, ja som mal par sekúnd do streľby ale prerušil som útok lebo dakto hlásil vysoké kontakty padajúce dolu.

Tu Ratu Kami osil a napokon spadla.

Neskôr sme sa tam vrátili a vymakli 2x Iljusin a 1x MiG. Super to bolo.

Kami teším sa na report.

Kami
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Kami » Ut Aug 13, 2019 10:18 pm

Dávam aj sem odkaz na videjko.

https://www.youtube.com/watch?v=DU5L6yW1bbs&lc=z232znzrymuyzxed3acdp43ainveou2utnnp0yu3ep5w03c010c

A kto by chcel vidieť videjko v celej kráse bez tej degradačnej youtube kompresie, odkaz na stiahnutie.
https://wetransfer.com/downloads/3f3f1a ... kHDsEGmbTk

Vladis
Dátum registrácie: Pi Feb 10, 2017 1:58 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Vladis » St Aug 14, 2019 5:35 am

Super praca Kami...je to iny pohlad vidiet tie suboje aj "z vonku"...super video. ;)
Letka_13/Vladis

Kami
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Kami » St Aug 14, 2019 2:19 pm

Kampaň TAW ma v priebehu posledných dní opäť úplne vtiahla do svojho diania. Aj keď len sedím na zadku pred PC tak sa mi s každým nastávajúcim súbojom rozbúši srdce. Na jednej strane nejde o nič, no na druhej strane ide o život môj, mojich spolubojovníkov, body, streaky, pozície, česť a slávu celej Letky 13. Nech je to naše nebo „len“ akékoľvek virtuálne, na druhom konci sedia rovnako šikovní ľudia, ktorých silu, schopnosti a um musíme premôcť.

Mňa toto meranie síl, schopnosti a umu veľmi baví, a to hlavne vtedy, keď sa pravidelne stretávame v čoraz hojnejšom počte a bojujeme spoločne. Spolupracujeme, pomáhame si a veľakrát, vďaka sile skupiny, nepriateľov premôžeme.

Dobrých letov bolo posledné dní viacero. Veľmi sa mi, ale páčil včerajší let, kedy sa nám podarilo zostreliť troch stíhačov (2xMig-3, 1xLaGG-3) pričom v dvoch strojoch sedeli skúsené Esá z letky, ktorá je vysoko nad nami. Uspeli sme vďaka týmto veciam:

1. Toci v Ju-88 presne a rozhodne nahlásil svoju polohu, výšku a zámer – vedeli sme kde je, vydali sa za ním a na prvú ho našli (a to sme leteli úplne od letiska)
2. Našli sme ho rýchlo lebo sme leteli v trojici s Vladisom a Colonelom a ja som sa mohol plne sústrediť na jeho lokalizáciu, pozerať jedným smerom, zatiaľ čo Vladis a Colonel kontrolovali situáciu okolo nás.
3. Zase vďaka sledovaniu situácie chalanmi som dokázal udržať na Tociho vizuál a správny heading aj po jeho prelete mrakmi, kedže sme si držali značné prevýšenie.
4. Colonel alebo Vladis si všmili a zahlásili tri kontaky, ktoré by som si ja nemal šancu všimnúť pri snahe držať sa nižšie letiaceho Tociho.
5. Aj napriek chaosu, ktorý dole nastal sme sa snažili koordinovať útoky a kryť si šestku. Po prvom dive a útoku som videl ako Colonel naháňa LaGG-a, pustil som sa za ním, kryl mu šestku, hlásil mu, že je čistý a v momente keď sa odpútal tak som zahlásil, že LaGGa preberám a dorazil som ho.
6. Robo, ktorý štartoval až po nás, vedel kam má letieť, našiel nás a zapojil sa do súboja.

Toci musel síce núdzovo pristáť (a to do neho pri tom núdzaku ešte vrazil ten posledný Mig), ale prežil. To o sebe nemôžu povedať tie dve mŕtve ruské Esá...

Keď to zhrniem, tak kľúčové bolo to, že sme jeden druhého na TS počúvali, všetko si hlásili a snažili sa podľa toho (v rámci možností) riadiť. Týmto sa, ale tiež dostávam k bodu, kde budem trochu kritický.

Veľakrát som na TS svedkom situácií kedy slabšou komunikáciou a slabším načúvaním toho čo sa hovorí vznikajú nedorozumenia, chaos a niekedy to má bohužiaľ aj fatálne následky. A hneď píšem, že aj ja sám mám čo zlepšovať v tomto smere.

Jedna vec, čo sa pravidelne opakuje, je že sa niečo jasne zahlási/oznámi a kráto nato sa niekto opýta na to isté akoby to nepočul. Možno sa jedná, len o problém s nastavením hlasitosti. Keď nás je na TS viac, ja osobne si v hre dávam automaticky hlasitosť na 1 percento. Každopádne sa pokúsim nižšie zhrnúť zopár bodov, ktorých dodržiavanie nám pomôže vyladiť našu komunikáciu na TSku.

1. Mať hladiny hlasitosti TSka a hry nastavené tak aby sme výborne počuli všetkú komunikáciu na TSku.
2. Ak niekoho nepočujem dobre, slabo, alebo moc funí a pod. treba ho na to upozorniť, aby sa pokúsil svoje nastavenie poladiť, prípadne dal mikrofón ďalej/bližšie od úst
3. Chcem počuť každé slovo, a keď niečo nepočujem dostatočne jasne alebo to nezachytím, lebo som nedával pozor, tak prosím o zopakovanie informácie.
4. Komunikácia na TSku nám má primárne pomôcť s nasledujúcim:

Udržiavanie bezpečnosti všetkých pilotov - Kým sme nepoškodení a živí, sme bojaschopní.
Základom je dobrý prehľad o tom, či sme všetci v bezpečí a v akých situáciach sa nachádzame. Vzájomne si hlásime stav šestky a akonáhle sa schyľuje k boju, vidíme nepriateľov, útočíme alebo sa na nás púšťajú, táto komunikácia má na TSku pred všetkým prednosť. Počas súbojov podávame informácie o šestkách a v úzkej súvislosti s bodom nižšie koordinujeme útoky aby sme sa neohrozili navzájom.

Udržiavanie prehľadu o polohe všetkých pilotov - Keď vieme kde kto je, vieme spolupracovať a pomáhať si.
Snažme sa stále navzájom informovať o vzájomnej polohe a výške a aj, napriek iným výškovým hladinám (a iným predstavám o vhodnejšej taktike) sa držať a lietať vždy pokope. Keď budeme vedieť kde kto je, tak vieme kam máme letieť, kam sa pustiť, kam utekať. A dobrou komunikáciou polohy a zámerov pri našich útokoch hlavne znížime riziko kolízií. Keď niekto zahlási, že na niekoho padá, alebo za niekym je, tak ostatní by sa, podľa možnosti, mali zorientovať nielen kde je nepriateľ, ale kde je aj náš útočiaci spolubojovník a mať v obraze oboch.

Udržiavanie prehľadu o všeobecnej situácií vo vzduchu – Keď vieme čo sa okolo nás deje, vieme správne reagovať.
Ak vieme, že sú všetci spolubojovníci v bezpečí a vieme kde sa všetci nachádzajú tak sa priebežne informujeme o všeobecnom dianí, pozorovaniach a zisteniach. Stále si hlásime spozorované kontaky (naše aj nepriateľské), ich polohu a výšku, výbuchy flaku, hlásenia na mape, zbadané nepriateľské pozície a jednotky, prítomnosť letísk, mostov, dedín, jazier...

Verím, že keď poladíme tento bod našich spoločných poletov tak sa ako letka posunieme ešte ďalej a dobrých letov, kedy sa budeme všetci vracať na letisko živí a zdraví, bude rýchlo pribúdať.

Salute!

Letka13_Colonel
Dátum registrácie: Ne Feb 19, 2017 7:33 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Letka13_Colonel » Pi Aug 16, 2019 1:21 pm

ASi tak Kami, dobre si to zhrnul.

Ja len doplním zopár vecí.

1) Ak sa niekto z nás dostane do súboja, alebo do problémov a bol predtým spolu s nami v jednej skupine....( nie niekde na druhom konci mapy ) ....."MUSÍ TO ZAHlÁSIŤ!!!" .... čo robí, že je v súboji a potrebuje pomôcť aj keď to zatiaľ nepotrebuje....atď.
To nie je hamba...... :lol: , to je spolupráca.
Ak sa dá...pomôžeme. Ak sa nedá....výsledok bude rovnaký, ale aspoň sme sa pokúsili urobiť niečo pre záchranu kolegu, alebo mu uľahčiť útok krytím jeho zadnice, alebo aspoň upozornením, že už sa niekto za neho vešá........... 8-)

2) Keď vedúci zadáva zmenu kurzu, výšku, alebo cieľovú pozíciu.......býva zvykom, že jeho dvojka (ky) potvrdzujú túto info opakovaním. Trebárs : "......mením kurz na 250, výška 3". Dvojka potvrdzuje: "... Viktor ( copy, roger) kurz 250, výška 3 " .....atď.
Možno sa to zdá ako blbosť, ale potom sa vylúčia zbytočné otázky...lebo je "to info" počuť viac krát.

3) Ďalšia dôležitá vec je, aby vedúci vždy vedel čo robí jeho číslo, (čísla). Ak sa niekto stratí, nemá kontakt s vedúcim, musí mu to hneď oznámiť a snažiť sa spraviť nápravu, aby bol opäť vo formácii. To isté platí pri útoku, keď kryjem vedúceho, alebo vedúci kryje pri útoku svoj čísla. Ak sa stratíme a vznikne z toho furball....musíme vedieť, že je to potom už len o tom...., že som sám. A to už nie je dobre. Základ skončiť ako potrava pre enemákov. !!

4) Ak niekto z čísiel zabadá prvý EN (FRiendly) kontakt, upozorní vedúceho. Ak je to nevyhnuté, preberá vedenie, aby skupinu priviedol na kontakt ( kontakty), ale predtým hlási kurz výšku, počet EN ( friendly) kontaktov....atď. Nie, že sa len tak odpúta do nejakého "súkromného útoku" a nik o tom nebude vedieť.....a nakoniec po jeho prečíslení bude zostrelený, lebo tam zostal sám !!!

Viem, že tento bod je veľmi ťažký....sám s ním mám niekedy problém..... :lol:

Inak...lietať spolu...lietať spolu ....... a zase len lietať spolu...... + prax komunikácie po TS-ku a zbytočne nevykecávať veci mimo hru. Keď sedím na letisku a čakáme na štart, dajme tomu...., ale inak nie.
Samé sa to nespraví......, len praxou a maximálnou snahou o zjednodušenie komunikácie.

PS: Ja viem, že o mojom lietaní môc hovoriť nemôžem z mojich časových a pracovných dôvodov.

Kami
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Kami » So Aug 17, 2019 12:14 am

Včera večer sa nám s Vladisom, vďaka dobrej komunikácií a spolupráci, podarilo otočiť našu výrazne nevýhodnú situáciu s dvoma P-40kami na zdrvujúce víťazstvo s dvoma zostrelmi pre nás. Tento vyhratý boj je ešte o to krajší, že v ďaka nemu má Letka 13 historicky prvýkrát zastúpenie v Top 5 na domácej stránke (aspoň tomu tak bolo keď som to tu 17.8.2019 o 2:11 ráno písal :D ). Pre istotu pridávam screen. Uvidíme dokedy to vydrží. Teším sa na spoločný polet zas v nedeľu.

Obrázok

Súboj s P-40ami mám inak nahratý - spravím video.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní