Nezlomený orel

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Indy
Dátum registrácie: Št Feb 09, 2017 12:00 pm
Kontaktovať užívateľa:

Nezlomený orel

Príspevok od užívateľa Indy » Št Feb 23, 2017 8:29 pm

reznak-2.jpg

Autor: Bohuslav Zůbek
Rok: 2017

Útla knižka začína príbehom ako p. Režňák nasadá do B747, patriacej zrejme Lufthanse (aj keď to nie je priamo v texte uvedené) a letí do Ameriky na stretnutie stíhacích pilotov/es z WWII. Po štarte ho pozýva letuška do kabíny pilotov. Otec kapitána Boeingu lietal počas WWII na stíhacích lietadlách, riadením osudu a vývoja druhej svetovej vojny boli s Režňákom de facto " bratia v zbrani ". Režňák si sadne v prítmí kabíny do sedadla a v mysli sa mu vynoria dávne spomienky: "... obrazy mi začali splývať, ... modré nebo a krik v slúchatkách. Rachot strelby. Rýchly tieň, ktorý sa mihol okolo mňa, ... nepriateľské lietadlo útočí, ...výbuch predo mnou...". Čitateľ je okamžite pohltený do príbehu, ktorý opisuje najlepší slovenský stíhací pilot WWII, čo sa týka počtu zostrelov a člen povestnej letky 13, ktorá pôsobila na " nesprávnej strane ", tj. bojovala na strane Nemcov v Sovietskom zväze. Možno je to spôsobené navodenou atmosférou: " zatmená kabína / blikajúce prístroje, usadil sa do kresla, šálok kávy od letušky...", ale do príbehu ste náhle vtiahnutý ako mávnutím čarovného prútika. Režňák veľmi jednoduchými slovami opisuje čím prešiel, kým sa dostal k vojenskému letectvu, výcvik v Spišskej Novej Vsi, neskôr v Dánsku, útrapy pilotov letky 13. v Rusku. Z príbehu čnie veľká odhodlanosť a sebadôvera profesionálneho vojaka/pilota, ktorý prisahal, že bude bojovať " za Boha, a národ " a vráti sa domov k svojej láske Monuške. Je napísaná v českom jazyku, ale to už je snáď údel kníh o histórii slovenského letectva (zdroj: gonzoaviation.com).
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Letka_13/Indy

Užívateľov profilový obrázok
Sharky
Dátum registrácie: Ut Máj 23, 2017 12:25 pm
Kontaktovať užívateľa:

Nezlomený orel

Príspevok od užívateľa Sharky » So Okt 07, 2017 4:11 pm

Autor: Bohuslav Zůbek
Katalógové číslo: KNIHA-NEZLOMENÝ_OREL
Výrobca: slevotisk.cz
ISBN: 978-80-270-0645-8

Obrázok

Z obrázku je asi zrejmé, o čo ide v knihe - memoáre stíhacieho pilota Jána Režňáka.
Kniha je napísaná v českom jazyku.

Cena 16 € na stránke nižšie
https://www.zlavotlac.sk/predaj-knih/ne ... NÝ_OREL%5D

Ja som si knihu kúpil v stánku Magnet-press na SIAD-e s klubovou zľavou.
Myslím, že je ešte v ponuke na Šustekovej 8 v BA, v Petržalke.

https://www.press.sk/memoare-a-biografi ... meny-orel/

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný