Anthropoid (2016)

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Indy
Dátum registrácie: Št Feb 09, 2017 12:00 pm
Kontaktovať užívateľa:

Anthropoid (2016)

Príspevok od užívateľa Indy » Ne Feb 26, 2017 10:15 pm

Tak som si konecne pozrel najnovsie filmove spracovanie atentatu na Heydricha (http://www.csfd.cz/film/405971-anthropoid/prehled/).
Bolo to nakoniec lepsie, ako som cakal. Az na ten zaver. Malo to atmosferu, herci uveritelni. Ak existuje cs. dabovana verzia, tak odporucam radsej ako anglicku verziu (anglictina s akoze ceskym prizvukom).

Vo filme sa opisuju konkretne historicke udalosi a osoby - ti co poznate realie asi nebudete uplne spokojni s touto verziou, su tam odlisnosti, ale az tak to nevadi, ide o umelecke spracovanie. Ja sa u angloamerickych filmov vzdy obavam zaveru, kde to zvycajne dost poseru. Nesklamali ani tentoraz. Aby ste si nemysleli, mam rad akcne filmy, taky Alien 2 bol napriklad skvely (R.I.P. Bill Paxton). Masakra nemeckych mumakov vbiehajucich bez rozmyslu pred hlavne sten gunov vsak postrada akekolvek prvky reality. V reale samozrejme paragani ziadne samopaly nemali, len pistole a obmedzenu zasobu nabojov (preto im po hodinach odporu neostavalo nic ine ako si poslednu gulku nechat pre seba). Vo filme sa po kostole a schodiskach valaju desiatky zabitych Nemcov aj s vyzbrojou. Nemecke zbrane (na dosah) vsak filmovych parasutistov nijako nezaujimaju (Kubis napr. krici: nenam municiu! a 2 kroky od neho vo dverach lezi zabity Nemec so samopalom). Mna taketo ocividne <>-viny vo filme dost vyrusuju. Pre informaciu - v reale nebol zabity ani jeden Nemec, celkom boli 4 raneni, z toho jeden gestapak. Trochu ma zarazilo, ked Gabcik krici: Sme Cesi, nikdy sa nevzdame! Paradoxne, z tych styroch v podzemi, ktori to kricali, boli v skutocnosti 3 Moravaci a jeden Slovak. O to nejde, vieme ako to mysleli a je to historicky dolozene. Ziaden lacny nacionalizmus. Paragani boli presvedcenim Cechoslovaci, Gabcik v armade hovoril aj pisal cesky (aj poslednu volu pred odletom napisal v cestine), bolo to bezne v csl. armade. Vid Otto Smik.

Scena na Gestape je zas historicky realisticka takmer do bodky. Kratka, ale velmi silna pasaz filmu. Clovek si vtedy uvedomi a potvrdi vnutorne presvedcenie, ze politicky zdovodnitelne riesenia (Benes) su tie najhorsie. Jednoducho sme sa mali v 1938 branit.

Co mi este utkvelo v pamati boli na moj vkus prilis caste nervove zrutenia parasutistov (ako terapia sa odporuca plnenie zasobnika pistole).

Da sa to pozriet, ale musite si vsugerovat stav, ze ste o tejto historickej udalosti predtym nic nevedeli.

* * *
Ak mate zaujem o kvalitnu historicku rekonstrukciu, tu je jedna, kde hraje aj Jurinko (ako Opalka):
https://www.youtube.com/watch?v=OfHuU9_nifw
Letka_13/Indy

Užívateľov profilový obrázok
Zamex
Dátum registrácie: Ut Feb 21, 2017 1:50 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: Anthropoid (2016)

Príspevok od užívateľa Zamex » Po Feb 27, 2017 7:18 am

Tiez dufam sa dostat k ceskej verzii. Zacal som pozerat anglicku, ale uz asi po stvrtej vete som to bol nuteny vypnut. Skratka to tak neni spravne :lol:

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný